0
sync logo
SYNCBlog ציוד רפואי

מהפכה בתחום הבריאות: טכנולוגיית בינה מלאכותית (AI) כמכשור רפואי

דצמבר 2023

בשנים האחרונות, תחום הבריאות חווה התקדמות מדהימה, אקספוננציאלית ממש. זאת כמובן בעקבות הטכנולוגיה הממוחשבת שהפכה לאמצעי מרכזי בפיתוח ובייצור מכשור רפואי. אחת הטכנולוגיות פורצות הדרך שעושות גלים (גם) בעולם המכשור וציוד רפואי, היא בינה מלאכותית (AI)! באמצעות ניצול היכולת של אלגוריתמי למידת מכונה, AI מחולל מהפכה ביישום, אבחון, טיפול בחולים ועוד אפשרויות רבות. בבלוג זה נחקור את הפוטנציאל הטרנספורמטיבי של טכנולוגיית AI בתחום המכשור הרפואי וכן כיצד ניתן לתכן (Design) את נוף שירותי הבריאות בעולם החדש שאנו נחשפים אליו.

טכנולוגיית בינה מלאכותית מתגלה כ- Game Changer בכל הנוגע לאבחון מצבים רפואיים באופן מדויק ויעיל יותר מהמוכר לנו. מכשירים רפואיים המצוידים באלגוריתמים של בינה מלאכותית יכולים לנתח כמויות עצומות של נתונים, כולל רשומות רפואיות, סריקות הדמיה, תוצאות מעבדה וכד׳, כדי לזהות דפוסים וחריגות. כך ניתן לסייע לאנשי מקצוע לאבחן באופן מדויק יותר ובזמן קצר יותר, את מה שעושים כיום בתהליך ידני, ארוך ומורכב – מה שמוביל לשיפור התוצאות של עבור הצוותים הרפואיים, ספקי השירות וכמובן המטופלים עצמם כמקבלי השירות הרפואי.

לדוגמא, מכשירי הדמיה המופעלים על ידי בינה מלאכותית יכולים לעזור לרדיולוגים לזהות סימנים מוקדמים של מחלות ממאירות או תופעות חריגות הנצפות בקרני רנטגן, סריקות MRI או סריקות CT אשר מורכבים כיום לזיהוי. כך ניתן למזער טעויות אנוש ולהסיק תובנות בזמן אמת. אין ספק שטכנולוגיית AI משלימה את המומחיות של אנשי המקצוע בתחום הרפואי, את סף הבריאות העולמי ומשפרת את דיוק האבחון.

תחום נוסף שבו טכנולוגיית AI משפיעה משמעותית הוא בפיתוח תוכניות טיפול מותאמות אישית. על ידי מינוף אלגוריתמים של למידת מכונה, מכשירים רפואיים יכולים לנתח נתונים, כמו מידע גנטי, תוצאות טיפול היסטוריות וכד׳ בכדי להמליץ על טיפול מותאם אישית.

לדוגמא, אלגוריתם בינה מלאכותית יכול לחזות את היעילות של תרופות או טיפולים שונים בהתבסס על המאפיינים הייחודיים של המטופל. זה מאפשר לספקי שירותי בריאות לייעל את אסטרטגיות הטיפול, להפחית את שיטת ניסוי וטעייה הנהוגים כיום בעולם הרפואה ולשפר את תגובות המטופלים לטיפולים. תוכניות טיפול מותאמות אישית לא רק משפרות את הטיפול בחולים, אלא גם מסייעות בחיסכון עלויות וניצול יעיל יותר של משאבים.

ציוד רפואי התומך בבינה מלאכותית מעצים את המטופלים ואת ספקי שירותי הבריאות על ידי הפעלת ניטור מטופלים מרחוק. ציוד כזה מסוגל לאסוף נתונים בזמן אמת על סימנים חיוניים, במקביל להיצמד לתרופות ולהתקדמות המחלה, ולספק תובנות חשובות לגבי מצבו הבריאותי של המטופל.

בעזרת ניטור מרחוק, מטופלים יכולים לקבל טיפול רציף בלי לצאת מביתם, להפחית את הצורך של ביקורים בבית החולים ולהפחית את הסיכון לחשיפה של זיהומים. אלגוריתמי בינה מלאכותית יכולים לנתח את הנתונים שנאספו, לזהות בעיות בריאות אפשריות ולהתריע בפני אנשי מקצוע בתחום הבריאות כאשר נדרשת התערבות (מרחוק, או אם נדרש, להגיע לבית המטופל או להזמינו למוסד הרפואי). ניטור מטופל מרחוק מועיל במיוחד עבור אנשים במצבים כרוניים, המאפשר התערבות מוקדמת ומניעת סיבוכים.

טכנולוגיית AI מייעלת את זרימת העבודה (Work Flow) של שירותי הבריאות ומשפרת את היעילות התפעולית הכוללת. ציוד רפואי המצויד באלגוריתם AI יכול להפוך משימות המוכרות כ״גוזלות זמן״ לפעולה אוטומטית כמו הזנת נתונים, תמלול ותיעוד וכד׳ להליך הנעשה מאחורי הקלעים באופן אוטומטי, מה שמאפשר לצוות הרפואי ולאנשי המקצוע בתחום הבריאות להתמקד יותר בטיפול בחולים במקום בבירוקרטיה העוטפת את התהליך הרפואי/מקצועי.

ציוד רפואי המופעל כ- AI יכול לנתח רשומות בריאות אלקטרוניות (EHRs) ולספק מידע רלוונטי בזמן אמת בנקודת הטיפול, בכך מסייע לספקי שירותי בריאות לקבל החלטות מושכלות במהירות וביעילות. על ידי אוטומציה של משימות הנעשות ידנית ומתן תובנות בזמן אמת, טכנולוגיית AI משחררת זמן ומשאבים יקרים; ובסופו של דבר משפרת את האיכות והיעילות של אספקת שירותי הבריאות.

לסיכום, טכנולוגיית בינה מלאכותית מחוללת מהפכה בשוק המכשור הרפואי, משנה את האופן שבו שירותי הבריאות מועברים ומשפרת את תוצאות המטופלים. משיפור דיוק האבחון ועד להפעלת תוכניות טיפול מותאמות אישית, ניטור מטופלים מרחוק וייעול זרימות עבודה, ציוד רפואי המופעל על ידי בינה מלאכותית מעצב מחדש את נוף שירותי הבריאות.

בעוד שהשילוב של טכנולוגיית בינה מלאכותית בתחום המכשור הרפואי מביא יתרונות רבים, חשוב לדעת ולהתמודד עם אתגרים הקשורים לפרטיות המטופלים והנתונים (אבטחת מידע רפואי ISO 27799), להתייחס גם לשיקולים אתיים ולצורך בפיקוח אנושי. עם תקנות מתאימות ומסגרות אתיות, טכנולוגיית AI טומנת בחובה הבטחה עצומה בהנעת התקדמות בתחום הבריאות ובמתן טיפול יעיל יותר, מדויק יותר ומותאם אישית למטופלים. ככל שאנו מתקדמים, המשך שיתוף הפעולה בין אנשי מקצוע בתחום הבריאות וטכנולוגיית AI יסלול את הדרך לעתיד בריא יותר.

אנו בסינק פרויקטים מקבוצת Obelis, מלווים מעל שני עשורים חברות במסע הרגולטורי בתחום הציוד והמכשור הרפואי בכל שלבי פיתוח המוצר והרגולציה הקשורה בו. בכלל זה, הבנת הרגולציות בישראל ובעולם (אמ"ר, CE, FDA, MHRA, TGA , Anvisa וכו') גיבוש אסטרטגיה רגולטורית, יישום התקנות והחוקים בכל מדינה (חוק ציוד רפואי, PRRC, Eudamed, MDR וכד') וכן, ליווי לתקנים הנדרשים ליישום (תקן MDSAP, ISO, GDPR) ביצוע הסמכות וסיוע ברישום לפי מדינת היעד.

כמו כן, אנו גאים ושמחים ליידע אתכם שאנו מפתחים בימים אלו ממש, כלי למידה מבוסס בינה מלאכותית בתחום הרגולציה לציוד רפואי ומקיימים סמינרים לשילוב AI בתחום לכל אורך שלבי המוצר (פיתוח, ייצור, ייבוא, שיווק ושירות) של ציוד רפואי.
מוזמנים להצטרף לקהילת סינק פרויקטים ולעקוב אחרינו למידע נוסף. בהצלחה.

Contact us

    cross
    0
      0
      Empty cartBack to shop