0
sync logo
SYNCBlog תקני ISO

תהליך תקינה. לא רק.

דצמבר 2022

הדרך המורכבת מאיכות לניהול

 

אלון בראון

 

לפני כ-7 שנים הגיע אליי לקוח שרצה לעשות את אחד מתקני האיכות המחמירים ביותר- תקן ISO לתעופה וחלל.

התקן הזה הוא לא צחוק, הוא דורש הרבה השקעה- העלות שלו גבוהה גם מחברת היעוץ וגם מהמכון המסמיך, הוא דורש לפי צורך רכש של משאבים מסוימים (כלים, תשתיות) שגם הם לא זולים כלל והוא בעיקר דורש הרבה זמן השקעה, זמן של עובדי חברה שצריך להיות מנותב לטובת היועץ וההכנה.

ותכלס- הארגון שלו לא היה בכיוון אפילו לצלוח את ההסמכה הזו.

בקיצור בלי ספק השקעה אסטרונומית.  אך האם ההשקעה הזו משתלמת ?

תלוי את מי שואלים,

אם שואלים את המנהל האופרטיבי, הטיפוס הקונקרטי, זה שאחראי שהשוטף ירוץ ויתפקד כראוי, זה שאחראי שהכול יתנהל כשורה ושהחברה תישאר עם ראש מעל המים, התשובה כנראה תהיה לא.

"אין שום הצדקה להשקיע סכום כזה בכדי להתחיל לעבוד עם הלקוחות הביטחוניים,  שיטת התשלום שלהם היא הזייה, במקרה הטוב שוטף+60 ,  הם מעמיסים עליך את כל הסיכון והכי גרוע, הם מבקשים את האיכות הגבוהה ביותר ולשלם הכי נמוך שאפשר- הזול ביותר שיכולים להשיג. ההגדרה המוחלטת של לנסות לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה! "

האמת, אותו מנהל צודק, על פניו אם מסתכלים עלות מול תועלת של ביצוע תקני ISO בכלל, העלות הישירה מול התועלת (ROI) הוא נמוך ביותר.  אם לקוח דורש מאיתנו לעשות את התקן, לרוב נעשה זאת רק בשביל התעודה על הקיר.

אבל בואו ננסה להסתכל על זה מזווית אחרת.

pexels digital buggu 171198

מה הוא תקן במילים פשוטות? באנגלית תקן הוא סטנדרט (Standard) – כלומר להיות מוסמך לתקן זה לעמוד בסף סטנדרט מסוים, אותו סטנדרט מגדיר לסביבה שלנו (לקוחות, לקוחות פוטנציאלים, משקיעים, ספקים) שאנחנו עובדים על בסיס מעטפת הבטחת איכות מוגדרת ומישהו חיצוני בודק אותנו לפיכך.

שימו לב! תקני הISO הם קו מנחה הניתן לעיצוב לפי הצרכים המתאימים לנו.

המשמעות היא, שאם אנחנו נסתכל נכון על המהות של התקן עבורנו, אנחנו נדע להנדס אותו בצורה שתוסיף לנו ערך.

המשפט שעד היום אני חוזר כמו מנטרה ואומר ללקוחות- אסור לנו לשרת את הISO , הISO צריך לשרת אותנו וברגע שהנוסחה הזו מתערערת כל התקן הזה מאבד מהתועלת שלו.

אם אנחנו ננהל נכון את התהליך, נדע לפרש ולהתאים את התקן custom made  לצרכים שלנו, נוכל להוציא ממנו תועלת ארגונית.

בהקשר לשאלתנו מקודם, האם הISO משתלם? אם נשאל את המנהל שרואה לטווח הארוך, המנהל שמבין שתהליכים מובנים, ממוסגרים ומנוהלים מסייעים לעסק שלו ליציבות ולשיפור, הוא חד משמעית יגיד שה ROI הוא הגבוה ביותר שיכל לקבל. למה ? כי תהליך ייעוץ והסמכה של ISO הם זולים באופן יחסי לעולם הייעוץ הארגון ושיטות והם פועלים בדיוק על אותו קונספט. השאלה היא רק מאיזו זווית אנו מסתכלים על זה ומה אנחנו רוצים להשיג!

pexels pixabay 355948

הא...והלקוח שרצה את התקן התעופתי מה איתו? אז שם התחלנו מאפס, דף חלק ובניית ISO רגיל, המשכנו לתעופתי והיום, לאחר 7 שנים, הוא ספק ship to stock של 2 מהחברות הביטחוניות הגדולות בעולם. 😉

עקבו אחר סדרת המאמרים שלנו – בפוסט הבא אפרט טיפים לניהול נכון של פרויקט הטמעת איכות!

Contact us

    צרו קשר
    cross
    0
      Empty cartBack to shop